تکنیک های کاربردی دکتر وینچ برای اینکه در کمتر از ۵ دقیقه احساس خوبی پیدا کنید

 

اگر میخواهید یادبگیرید چطور خیلی سریع احساس خوبی پیدا کنید و زندگی تان را بر روی روال مشخصی که میدانید، ببینید این مقاله برای شما نوشته شده است، زیرا میخواهیم تحقیقات دکتر گای وینچ را به صورت مختصر و مفید و کاربردی به شما معرفی کنیم؛
روانشناس بنام دکتر وینچ تحقیقاتش را در کتاب پرفروشش با عنوان “جعبه کمک های اولیه احساس : چطور احساس بد را درمان کنید“ آنچه را که لازم است انجام دهید تا خیلی سریع در کمتر از ۵ دقیقه به احساس خوب دست پیدا کنید به صورت کامل و با جزئیات دلایل روانشناختی اش شرح داده است.
ما در این مقاله میخواهیم تنها به تکنیک های کاربردی اشاره شده در این کتاب بپردازیم تا بتوانید از همین الان از آنها استفاده کنید. لازم به ذکر است هرکدام از تکنیک هایی که در ادامه میخوانید پشتوانه علمی و روانشناسی دارند که توضیح کامل آنها از حوصله این مقاله خارج است.
آماده دریافت یک احساس فوق العاده خوب هستید؟ کافیست تکنیک های زیر را همین الان اجرا کنید :
به عقیده دکتر وینچ داشتن یک احساس بد غیرطبیعی نیست، بلکه عدم توجه به آن و اجازه دادن به آن برای جهت دهی و رفتار شماست که غیرطبیعی و مضر است.احساسات بد میتوانند خیلی راحت و بدون کمترین صرف انرژی وارد زندگی تان شوند.برای مثال کافیست؛
• تولد دوست تان را فراموش کنید
• کارهایی که باید انجام میدادید را انجام ندادید
• در شبکه های اجتماعی عکس تان به حد کافی لایک نخورده باشد
• دیر به محل کارتان برسید
• دوستتان پاسخ تلفن شما را ندهد
• و …
به همین سادگی این فکر تولید احساس بد خواهد کرد و رفته رفته این احساس باعث سرزدن رفتار غلط از شما میشود که به نفع شما نخواهد بود. اما آنچه باعث شگفتی دکتر وینچ در تحقیقاتش شد امکان کنترل بیش از ۵۰% احساسات روزمره توسط کنترل افکار و کارهای روزمره است !
در این مقاله میخواهیم ۶ کاری به شما معرفی کنیم که باعث میشود خیلی سریع احساس بد شما تبدیل به احساس خوب شود.

 1.  شنیدن موزیک دلخواهتان با صدای بلند (و حتی همخوانی با آن !)
  در سال ۲۰۱۳ تحقیقی توسط دانشگاه Missouri انجام شد که نشان داد احساس افراد با شنیدن موسیقی با صدای بلند تحریک میشود و بهتر میشود.
  شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در اتومبیل دوستتان آهنگی را که دوست نداشتید، با صدای بلند پخش شده و کم کم احساس خوبی نسبت به آن پیدا و ارتباط برقرار کردید؟این دقیقا موردی است که در این بررسی ها نتیجه شد. بنابراین از این به بعد هروقت احساس بدی داشتید، صدای موسیقی را بلند کنید و فقط لذت ببرید. حتی اگر نسبت به این کار حس خوبی نداشتید، فقط انجامش دهید…
 2. یک قهقه از ته دل تان داشته باشید
  براساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه Stanford انجام شد، نشان داده شد که قهقه و خنده های بلند باعث ترشخ دوپامین در مغز انسان میشود.دوپامین دقیقا همان ماده ای است که به شما احساس خوب و شادی میدهد؛ مانند زمانی که تاب بازی میکنید و یا سرسره بلندی سوار میشوید.و البته، قهقه و خنده بلند، باعث میشود اکسیژن به بدن شما بیشتر برسد. زیرا دریچه دیافراگم شما به سرعت و شدت باز و بسته میشود و اینکار نیاز به دفع و جذب اکسیژن دارد که ناخودآگاه بیش از حد مورد نیاز اکسیژن به بدن شما میرسد و با اینکار احساس خوب و بهتری پیدا میکنید.
  پس دفعه بعد اگر احساس خوبی پیدا کردید؛ یک فیلم کمدی نگاه کنید، از دوستتان بخواهید برایتان جوک تعریف کند و یا خودتان بدون دلیل فقط بخندید…
 3.  قدم بزنید (حتی تنهایی و در روز…)
  ” افرادی که در طول روز زمان بیشتری در برابر آفتاب قرار میگیرند، به نسبت دیگران کمتر مشکل خواب دارند و کمتر احساس افسردگی میکنند. )این نتیجه تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا بود. )
  نور خورشید، نه تنها باعث روشنایی میشود؛ بلکه باعث سرزندگی شما هم میشود.سعی کنید در طول روز بیشتر در برابر نور خورشید باشید، قدم بزنید و آنرا احساس کنید؛ اینکار باعث میشود نه تنها کمتر مشکل خواب و احساس افسردگی داشته باشید، بلکه هشیاری بیشتری نسبت به دیگران پیدا کنید.و از طرفی دیگر، فعالیت روزانه میتواند شما را از احساس بد و غم دور نگه دارد.
                                                                                                                        شما اگر به صورت میانگین ۳۰ دقیقه در روز فعالیت فیزیکی داشته باشید؛ حال و هوای شما بهتر می شود.
 4. پارازیت زدایی کنید…
  پارازیت چیست؟ افکار و صداهایی که مدام در ذهن شما شنیده میشوند :
  • پس کار فردا رو کی انجام بدم؟
  • شاید نتونم تمومش کنم
  • اگر تمومش نکنم چی میشه…
  • شاید اخراجم کنند
  • شاید دوستم نداره… معلومه اصلا…
  این افکار که بدون هیچ سند و مدرکی در ذهن شما در جریان هستند چیزی جز پارازیت بر روی باورهای خوب و سالم تان نیستند. در حدی که میتوانند باعث شکست شما شوند و اگر ورود آنها را ممنوع کنید خیلی راحت روزهایتان به سمت موفقیت سپری شود.
 5. راجع به اتفاقات خوب گذشته فکر کنید
  روانشناس مشهور مجله Psychology Today خانم سوزان بایلی یافته های جالبی در مورد تاثیر افکار گذشته بدست آورده است که در این مجله به چاپ رسید و به شرح زیر است :
  ” اگر میخواهید احساس بدتان را خیلی سریع تغییر دهید؛ کافیست خیلی سریع به
  • ۳ موقعیت خوب و شادی که در گذشته داشتید فکر کنید
  • ۳ اتفاق خوشایند اخیر را مرور کنید
  • ۳ خاطره خوب و شادی که با دوستانتان داشتید را به خاطر بیاورید
  و تا جایی که میتوانید این افکار را با جزئیات به خاطر بیاورید “
  اینکار ساده ذهن شما را به صورت شبیه ساز در موقعیت گذشته قرار میدهد و باعث فریب احساساتتان و تمرکز آنها از موقعیت فعلی به موقعیت گذشته می شود.
 6. به خودتان اجازه بدهید که غـــُر بزنید !
  روانشناس بنام لئون سلتز بر اساس آخرین تحقیقاتِ منتشر شده اش در Psychology Today معتقد است “غر زدن علارغم باور عمومی میتواند باعث آرامش و تخلیه روحی شود…“
  چطور چنین چیزی ممکن است؟
  کافیست یک دوست، پدر، مادر، خواهر یا برادر یا هرکسی که بتوانید به او اعتماد کنید و بدانید به حرف های شما گوش خواهد داد را پیدا کنید و راجع به مشکل و پیش آمدهای بد زندگیتان غر بزنید، گلایه و ناله کنید و از وضع بد زندگی برایش بگویید.

بر اساس تحقیقات دکتر سلتز، شما با اینکار باعث تخلیه احساسی میشوید و افکاری که در ذهن دارید را با کلمات بیرون میریزید و دیگر احساس انباشت یک عالمه فکر در سرتان نخواهید داشت.
پس فقط زمانی که ۵ تکنیک فوق پاسخ ندادند، شروع به استفاده از تکنیک غر زدن کنید و مطئمن باشید که این کار تبدیل به عادت نشود.

 

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *