بهره وری بالا موضوع بسیار با اهمیتی است. میخواهیم یک روزِ خوب، با بهره وری بسیار بالا داشته باشیم. اما نمیدانیم چه کاری را شروع کنیم و چه کاری را شروع نکنیم. همینطور با فکر کردن و کلنجار رفتنِ ذهن مان زمان را از دست میدهیم و آخر روز که میرسد نه از زمانمان به بهترین نحو استفاده کردیم و نه از انرژی مان…

مهم نیست چقدر کار شما موثر باشد.
اگر با این مشکل برخورد کرده باشید و بخواهید با آن بجنگید! احتمالا سخت کار کردید، بدون توجه به شرایط فیزیکی، انرژی و زمانی هرکاری کردید که کارهایی که باید انجام شوند، انجام شوند.

ولی زمانی که به خودتان می آیید متوجه می شوید که ای بابا، فقط انگار خودمو مشغول کردم همه چیز سرجای اولش هست و انگار ۹۰% تلاشِ سختِ شما هدر رفته است.

آیا دلیل روانشناسی
در پشتِ این پدیده عجیب وجود دارد؟

بله… خیلی ساده است.
همه مان دوست داریم تحسین شویم. بنابراین دوست داریم کارهایی مثبت و تاثیرگذار در طول روز انجام دهیم. دوست داریم بهره وری بالا داشته باشیم. در اصل، هر روز باید خوراکی برای غرورمان فراهم کنیم !

دقیقا به همین دلیل است که در شبکه های مجازی دوست داریم افکار، احساسات و عکس هایمان توسط دیگران لایک شود… اما به خاطر بسپارید : تاییدیه بیرونی (مانند تحسین مستقیم یا غیر مستقیم دیگران) هیچ تاثیری بر روی عزت نفس شما نخواهد داشت، اگر در وجود شما تاییدیه درونی نباشد.

خب، ساده تر یعنی چی؟
یعنی اینکه اگر شما در طول روز هیچ کاری نکرده باشید که باعث بشه به خودتون بگید “ایول… عالی بودی امروز” عزت نفس شما افزایش پیدا نخواهد کرد… حتی اگر همه دوستان تان جمع شوند و برای شما دست بزنند و به شما بگویند “عالی بودی امروز” !

پس، اولین نتیجه ای که میگیریم این است : باید بتونیم کارهای در روز انجام بدیم، که در آخر روز احساسِ خوبی از انجامِ آنها داشته باشیم…

خب، حالا چطور هر روز به بهره وری بالا برسیم؟

زمانی که شما میخواهید یک روز خوب و موثر داشته باشید و از طرفی دیگر ذهن شما در طول روز درگیر انجام بهترین کار است، اینکه چطور تصمیم بگیرید چه کارهایی انجام دهید بسیار مهم است.

خیلی راحت، میتونید فقط با یادگرفتنِ اصول، در انتهای هر روز احساسی سرشار از عزت نفسِ داشتنِ یک روز خوب و پرحاصل داشته باشید.

اول از همه اجازه بدید کمی همینجا در همین لحظه، تـوقـف کنیم.
احتمالا شما هر روز، در هر لحظه درحال انجامِ کاری و یا برنامه ریزی برای انجامِ کاری هستید، اما از تمرکز کافی برخوردار نیستید. تمرکز بیشتر، اثربخشیِ بیشتر.

خب، با این حساب؛

زمان کافی برای شرکت در کلاس های افزایش تمرکز ندارید؟
برای ۳ دقیقه مراقبه متمرکز چطور؟ نه؟
برای ۳ بار نفس عمیق هم وقت ندارید؟
کمی در مورد اهداف شفاف تر شویم؛

آیا اهداف شما کاملا متمرکزند؟ اکثرمان، خیر…
احتمالا اگر در حال خواندن این مقاله هستید، در زندگی تان اهداف زیادی دارید؛ افزایش درآمد، خرید ماشین، خانه و …

اما برای برای این هفته تان چطور؟
امروزتان چطور؟
برای ۱۲ساعت اول روزتان چطور؟
اصلا برای ۳۰ دقیقه بعدیتان چی؟ احتمالا متوجه شدید ماجرا از چه قرار است، اگر نه باز هم به خواندن ادامه بدید…

» هنر جـنگ در بهره وری بالا

آیا فکر میکنید فرماندهان جنگی، سربازانشان را یک نفس در حال مبارزه نگه میدارند؟ و یا ماموران ویژه که برای عملیات فوق حرفه ای تعلیم دیده اند، در طول روز ۱۵ بار صفحه شخصی اینستاگرام یا فیسبوکشان را چک میکنند؟

نــــه ! آنها اگر اینکار را انجام دهند، خطر بزرگترین در کمینشان خواهد بود : مرگ

همچنین شما هم تیم فروش تان را بدون هیچ برنامه ای وارد بازار میکنید تا فروشتان افزایش پیدا کند؟
یا برنامه دقیق و استراتژی از قبل طرح ریزی شده ای را در بخش فروش اجرا میکنید؟

در کتابِ هنرِ جنگ از سان تزو معتقد است : وظیفه اصلی فرماندهان، بدست آوردنِ پیروزی با کمترین مصرفِ منابع است؛ بیجا نیست که کارآفرینان بزرگ این کتاب را برای موفقیت در کار و زندگی توصیه کرده اند حتما بخوانید.

شما برای پیروزی در زندگی تان، باید هر روز، هر هفته، هر ماه و هر سال پیروزی هایی بدست آورید.

برای هر پیروزی ، باید از منابعی که در اختیار دارید (زمان، انرژی، دوستان، روابط، پول و …) بتوانید با کمترین استفاده بیشترین نتیجه را بدست آورید.

پس، بزرگترین درس از هنرِ جنگ باید بیاموزید این است :

تا جایی که میتوانید آهسته و با تاکتیک روزتان را سپری کنید؛
تا دستآوردهای بیشتری در طول روز داشته باشید.

اگر سریع سریع بخواهید فقط هرکاری از دست تان بربیاید انجام دهید، در انتهای روز فقط منابع انرژی زمان و … را بیهوده مصرف خواهید کرد.

برای داشتنِ یک تاکتیک، شما به استراتژی نیاز دارید. در اینجا منظور از استراتژی، یک برنامه برای بدست آمدن است.

برای این منظور باید :

در سال یک روز را به تعیینِ استراتژی سال تان اختصاص دهید،
در ماه، ۱۰ ساعت به تعیین استراتژی ماهیانه تان،
در هفته، ۳۰ دقیقه به تعیین استراتژی هفتگی تان،
و در روز، ۱۰ دقیقه به تعیین استراتژی روزانه تان، اختصاص دهید.
مشکل ما از زمانی آغاز شده که از کودکی به گفته اند : باید سخت کار کنی !
ما دقیقا روزمان را که شروع میکنیم، دوست داریم خیلی سخت مشغول به کار شویم، چون احساس میکنیم زیاد کار کردن احساسِ داشتنِ دستآوردهای بیشتری به ما میدهد… پس سخت کار میکنیم و سعی میکنیم تا جایی که میتوانیم این جریان انرژی را آرام نکنیم.

اما، از این به بعد نیاز است که آرامش داشته باشید؛ لازم نیست خیلی سخت در طول روز کاری کنید !

البته تلاش زیاد فایده زیادی هم دارد… اما ۱ ساعت کار برنامه ریزی شده برای بدست آمدن هدفی مشخص شده به اندازه ۱۰ ساعت کار بدون برنامه ریزی شده بدون هیچ هدفی ارزش دارد !

به هر میزان تمرین کنید تا آرامش تان را حفظ کنید و فقط بر روی برنامه تان متمرکز شوید، به همان میزان در طول روز دستآوردهای بیشتری خواهید داشت.

پس از این به بعد؛
در طول روز نه تنها کار کنید، بلکه چرت هم بزنید، با دوستانتان چند دقیقه تلفنی صحبت کنید، مراقبه کنید و پیاده روی تان را هم انجام دهید… چیزی به نامِ کمبود وقت وجود خارجی ندارد، تمامش عدم برنامه ریزی است.فرصتی را برای هدف‌گذاری اختصاص دهید
برای بدست آوردنشان برنامه های سالیانه، ماهیانه، هفتگی، روزانه داشته باشید
در طول روز اولویت های کاری تان را مشخص کنید
و فراموش نکنید نباید سخت‌کاری کنید…

اگر مطالب این مقاله برای شما مفید بود، توصیه می کنم مقاله طرز فکرهایی که باعث موفقیت چشمگیر در زندگی می شود را هم بخوانید.