بلاتکلیفی در زندگی

بلاتکیفی در زندگی و خلاصی از آن با چند راهکار اساسی

یک وضعیت بلاتکلیف یعنی نشانه ای از عدم تصمیم گیری قاطع و اگر میدانید که در وضعیت بلاتکلیف قرار دارید، این یعنی از شرایطی که در آن هستید آگاه اید و فرصت خوبی برای جهش است. در ادامه راهکارهای عملی برای خلاص شدن از این گرفتاری ذهنی را می خوانید :

راهکار شماره یک | یک نفس عمیق بکشید و بدانید این شرایط گذراست
مسیر موفقیت و پیشرفت، مسیر صاف و ساده و آسفالت شده برای شما تا حاضر و آماده به مقصد برسید نیست.
اتفاقا مسیر موفقیت های بزرگ، پر از پیچ و خم و دست اندازهای بزرگ است، پر از آدرس های اشتباه، تابلوهای کم رنگ و پمپ بنزین های دور از هم هست. اگر تصمیم گرفتید این مسیر را بپیمایید، باید برای طی کردن آن آمادگی لازم و صبر هم داشته باشید.
مهم نیست چقدر طول بکشد به مقصد تان برسد، تنها چیزی مهم است دو مورد است :
در مسیر صحیحی قرار گرفته باشید
از مسیرتان لذت ببرید
باقی چیزها خود به خود سرجای صحیح خودشان قرار میگیرند.پس اگر بلاتکلیفی در زندگی اذیت تان میکند، به این فکر کنید که چه مسیری انتخاب کنید و فقط به قدم صحیح بعدی فکر کنید.

راهکار شماره دو | در عدم قطعیت غرق شوید و لذت ببرید
در دوران جوانی، وقتی که تجربه کمتری از زندگی داریم، همیشه به فکر اینکه چطور زندگی را در دستان مان و در کنترل کامل داشته باشیم، مضطرب و پریشان هستیم.
زندگی واقعی خارج از کنترل کامل شماست، شما فقط قسمت کوچکی از بخش های زندگی را میتوانید به صورت کامل کنترل کنید که آن هم مربوط به شما می شود. مثلا میتوانید خودتان تصمیم بگیرید ورزش کنید و شرایط بدنی تان را تحت کنترل داشته باشید.
اما نمی توانید مدیر مدرسه یا استاد دانشگاه تان را کنترل کنید، نمیتوانید مشتری هایتان را کنترل کنید،
نمی توانید فروشنده سرکوچه تان را کنترل کنید… نه نمیتوانید کنترل کنید.
و باید از فکر کنترل کردن هم بیایید بیرون واگرنه اضطراب و نگرانی در طول تمام لحظات خوش تان گریبان گیرتان خواهد شد. پس بلاتکلیفی در زندگی را نداشتن کنترل بر زندگی نپندارید، شما کافیست مقصد را مشخص کنید، مسیر و اینکه چه اتفاقاتی در طول مسیر برایتان خواهد افتاد خارج از کنترل شماست و این طبیعی است.

راهکار شماره سه | تجربه کسب کنید
شاید دوست داشته باشید عشق و علاقه تان را دنبال کنید و یا کاری که اشتیاق زیادی به آن دارید، خب این خبر خوبی است تا جایی که … اصلا گیج می شوید به چه چیزی علاقه دارید !
نمی دونید چه دوست دارید؟ چه کاری بیشتر به شما حس خوبی میدهد؟ یک زندگی خوب چطور باید باشد؟ خب اشکالی ندارد، بروید بیرون و تجربه کنید. کارهای مختلفی را تجربه کنید، شغل های مختلفی را امتحان کنید، شیوه زندگی متفاوتی را تجربه کنید.
توجه داشته باشید، شما اگر در کاری که دوست نداشته باشید کل زندگی تان را مشغول شوید، خیلی زود خسته میشوید و زندگی برایتان بی معنا میشود.پس کارهایی که از انجامشان لذت میبرید را انجام دهید، کارهایی که به شما حس خوبی میدهند؛ اگر در زندگی بلاتکلیف هستید، یکی دیگر از کارهایی که خیلی سریع شما را از بلاتکلیفی در زندگی خلاص میکند، شروع به انجام کارهایی است دوست دارید و از انجامش لذت میبرید.

راهکار شماره چهار | لیستی از چیزهایی که دوست دارید و دوست ندارید درست کنید
راهکار شماره چهار، قسمتی از راهکار شماره سه را هم شامل میشود با چند تفاوت مهم؛ دنبال کردن عشق و علاقه تان کار خوبیست و هیچکس خلاف آنرا توصیه نمیکند، اما اگر نمیدانید عشق و علاقه تان چیست چه کار کنید؟
اولین کار، پیدا کردن اشتیاق شماست.

برای پیدا کردن اشتیاق تان، باید رویایی داشته باشید. خودتان را در آن رویا ببینید و با خودتان فکر کنید برای سریع تر رسیدن به این رویا باید چه کارهایی انجام بدهم؟
مثلا اگر پرواز با بهترین هواپیمای دنیا به عنوان خلبان رویای شماست، حتی فروش بلیط هواپیما لذت بیشتری به شما می دهد تا کار کردن در یک شرکت کامپیوتری.
برای این منظور لیست باید تهیه کنید؛
لیستی که شامل دو ستون است و ستون اول را از کارهایی که به آنها علاقه دارید پر کنید و ستون دوم را از کارهایی که به آن علاقه ندارید.
وقتی میخواهید کاری را انتخاب کنید، دقت کنید چند مورد از ستون اول و چند مورد از ستون دوم را شامل میشود؟ اگر بیشترین موارد در بخش کارهایی که به آنها علاقه دارید بود، پس آن کار به احتمال قوی کار مورد علاقه شما خواهد بود.

راهکار شماره پنج | نقاط قوت تان را بشناسید

این نکته را فراموش نکنید : کار کردن بر روی نقطه قوت تان به مراتب باعث پیشرفت بیشتر شما می شود تا بهبود نقاط ضعف تان.
اما باید بدانید نقطه قوت تان چیست؟
از لیست های راهکار شماره چهار استفاده کنید. چه مهارت هایی دارید؟ چه کارهایی را بدون تمرین و به راحتی بهتر از دیگران انجام می دید؟ وقتی بچه بودید، در بین دوستانتان به انجام چه کارهایی معروف بودید؟ چه کارهایی را دوست دارید معمولا داوطلبانه انجام بدید؟ از چه تیپ شخصیت هایی بیشتر خوشتان می آید؟
و وقتی پاسخ این سوالات رو پیدا کردید، مستقیم در مسیر نقاط قوت تان حرکت کنید. کارهایی را انجام دهید که باعث تقویت نقاط قوت تان میشود، کارهایی که باعث میشود از مهارت ها و اسعتدادهایی که دارید استفاده کنید.

جمعبندی؛

بلاتکلیفی در زندگی، احساس خیلی بدی است. اما سکوی پرتابی به سمت زندگی ایده آل تان خواهد بود چون فرصتی برای شناخت خودتان و محیط اطرافتان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *