باید گفت که شخصیت بهتر شاید مهم‌ترین دستاوردی است که باید در زندگی به دست بیاوریم؛
پس بیایید باهم چند تمرین را انجام دهیم که کمک می‌کند آدم بهتری باشیم.

شروع کنیم…

» خودتان را ابتدا باید آنالیز کنید

در ابتدا بپذیرید که تغییر کردن ناگهانی رخ نمی‌دهد و یک روند زمانبر است، لحظه خاصی وجود ندارد که شما بتوانید در آن تغییر کنید این یک کاری است که باید طی یک روند در مدت زندگی خود آن را انجام دهید.

حالا که این امر را پذیرفتید باید در اولین قدم آنچه را که در مورد خودتان باور دارید بررسی کنید، خودتان را آنالیز کنید :

  • آیا من واقعاً همان کسی هستم که دوست دارم باشم؟
  • تصویری که دیگران از من می‌بینند چیست؟

از چند دوست صادق و نزدیک خود سؤال کنید.
ببینید آن‌ها شما را به عنوان چه شخصی می‌بینند. فردی لج باز، متعصب، راست‌گو، رک و…. در بسیاری از موارد ما اخلاق‌های داریم که حتی خودمان باورمان نمی‌شود.

زیرا از درون نمی‌تواند متوجه آن‌ها شویم. اگر از ۵ دوست صمیمی شما ۳ نفر آن‌ها میگویند شما لج بازید، پس این حرف را بپذیرید. اگرنه که مشخص است واقعاً لج باز هستید !

پس وقتی با اطرافیان خود صحبت کردید فهرستی از نظراتی که آن‌ها درباره شما دارند را روی کاغذ بیاورید تا بفهمید که چه اخلاقی دارید و که هستید، برداشت بهتری می‌توانید از خودتان داشته باشید.
این اولین قدم دستیابی به شخصیت بهتر است.

» برای اینکار یک تمرین بسیار جالب وجود دارد؛

یک برگه کاغذ بردارید، یک طرف آن ویژگی‌های مثبت و منفی که خودتان راجع به خودتان فکر میکنید دارید را بنویسید.
حال این برگه را به دوست‌تان بدهید و از او بخواهید طرف دیگرش، ویژگی‌های منفی و مثبت شما را بنویسد (بدون آنکه طرف دیگر را دیده باشد) بعد از اینکه این کار را کرد، ویژگی‌های دو طرف کاغذ را بررسی کنید، کدام ویژگی‌ها مشترک هستند؟ این ویژگی‌های هستند که واقعا دارید و نمیتوانید انکار کنید…

» تغییراتی که می‌خواهید اعمال کنید را تعیین کنید

سعی کنید تغییراتی که قرار است در خودتان اعمال کنید به وضوح مشخص باشد، مثلاً اگر قصد دارید تا دوست بهتری برای دوستان خود باشید مشخص کنید که منظورتان چیست؟

  • یعنی می‌خواهید بیشتر با آن‌ها وقت بگذرانید؟
  • می‌خواهید به آن‌ها کمک مالی کنید؟
  • می‌خواهید رفتار خود را با آن‌ها محبت آمیز تر کنید؟

شاید انجام برخی از این کارها ترسناک باشد و یا شما خجالت بکشید، اما این نکته را در نظر بگیرید که فرصت‌ها کم است و به زودی از بین می‌رود؛ پس بهتر است سریع‌تر دست به کار شوید و ترس را کنار بگذارید.اگر فکر کنید امروز روز آخر زندگی شماست یا روز آخر زندگی دوستتان، آیا بازهم با او بد رفتاری می‌کردید؟
او را اذیت می‌کردید؟ مسلماً رفتار بهتری را از خودتان نشان می‌دادید.

بهتر است به عنوان تمرین مدتی این کار را انجام دهید. هر روز بگویید که امروز روز آخر است.

» انجام کارهای مثبت را افزایش دهید

تحقیقات نشان می‌دهد انجام رفتار مثبت بیشتر از ترک رفتار منفی تأثیر گذار است.

بهتر است اینطور بگویم که بهتر است شما بجای تمرکز کردن روی از بین برد رفتار منفی خود، روی انجام کارهای مثبت تمرکز کنید،این کار علاوه بر اینکه شما را در مسیر مثبتی قرار می‌دهد آهسته آهسته و به صورت ناخودآگاه رفتار اشتباه شما را نیز از بین می‌برد.

تمرکز کردن روی کارهای منفی می‌تواند دائم احساس سر خوردگی, عذاب وجدان و گناه را برای شما به همراه داشته باشید و اگر به سرعت نتوانید آن رفتار منفی را کنار بگذارید دائم احساس شکست می‌کنید.

پس همان‌طور که گفتیم در شروع تمرکز خود را روی انجام کارها و رفتار مثبت و خوبی بگذارید که باعث خوشحال شما و دیگران می‌شود که موجب شخصیت بهتر می شود. 

» بخشش را در برنامه روزانه قرار دهید

وقتی فرد خوبی هستیم باعث می‌شود تا احساس بخش و رهایی را به دست آوریم و این چیزی است که در نهایت باید به آن برسیم. یکی از مهم‌ترین کارهایی که این حس را در انسان تقویت می‌کند بخشش است.

بخشش گذشته، حال و اتفاقاتی که در آینده قرار است رخ دهد. در ذهن بیشتر مردمی جنگ وجود دارد که مربوط به اتفاقات گذشته است، چرا چنین کرد، چرا این حرف را زد، چرا من جوابش را ندارد و…. حتماً در آینده حالش رو می‌گیرم، بعداً به حسابش می‌رسم و……

وقتی یک اتفاقی افتاده و بزرگ‌ترین ظلمی در گذشته به شما شده با یک لبخند در ذهنتان بگویید که آن‌ها را می‌بخشم.

این مدل فکر کردن انسان را تا مرز دیوانگی می‌برد، ذهنتان را با چیزهای بیشتری پرکنید دائماً افرادی که شما را مورد اذیت قرار داده‌اند ببخشید.

هر کسی در آینده کار کوچکی می‌کند آن را ببخشید.

این روند بخشش که از جانب بزرگان نیز به ما توصیه شده حس فوق العاده ای را در شما پدید می‌آورد که اصلاً با کلمات قابل توصیف نیست. پیشنهاد می‌کنم حداقل ۳ ماه این کار را انجام دهید و بدون قید و شرط همه را ببخشید تا اثر بی نظریر آن را ببینید و دارای شخصیت بهتر شوید.

 

» عصبانیت‌تان را کنترل کنید

عصبانیت بخشی از وجود انسان است و تا حدی یک واکنش طبیعی به وقایع است. میزان عصبانیت افراد بیشتر به ویژگی‌های رفتاری آن‌ها بستگی دارد و تا حد زیادی دست خودشان نیست.

مثلاً یک آدم خون گرم و احساسی خیلی سریع‌تر عصبانی می‌شود تا یک آدم خون‌سرد؛ وقتی عصبانی شدید به جای فحش دادن این کارها را انجام دهید.

اما از آنجا که عصبانیت می‌تواند اولاً لطمه شدیدی به شخصیت انسان بزند، باعث می‌شود که در آن لحظه کارهایی را انجام دهیم که درشان ما نیست و یا رفتاری کنیم که حتی ما را دچار دردسر کند. یا حتی موجب پشیمانی ما شود.

اگر شما کسی هستید که دوستانتان میگویند زیاد عصبانی می‌شوید بدانید همین کنترل خشم و عصبانیت می‌تواند تغییرات فراوانی در دید افراد نسبت به شما ایجاد کند.

» کنترل کلام

بیشتر حرف زدن باعث بیشتر اشتباه کردن می‌شود، سعی کنید تا حد ممکن کمتر صحبت کنید، بخصوص در زمینه‌های که مربوط به اظهار نظر درباره دیگران می‌شود. یا وقتی از شما سوالی پرسیده می‌شود سعی کنید که بیشتر فکر کنید و فوراً جواب ندهید.

در جواب‌ها زخم زبان نزنید و نیش دار صحبت نکنید؛ هر آدمی یک روحیه خاصی دارد و ممکن است حرفی که برای شما عادی باشد، دل کسی را بلرزاند.

 

» اشتباهات را جبران کنید

در آخر باید گفت که اشتباه در رفتار یک امر عادی است و همه ما هر چقدر هم که آدم خوبی باشیم ممکن است گاهی در مورد کسی اشتباه کنید که باعث ناراحت شدن فرد شود. حواستان باشد اگر چنین اشتباهاتی انجام دادید حتماً جبران کنید، نگزارید که زمان مشکل را حل کند.

حتماً به دیدن فرد بروید و با یک شاخه گل و یا یک هدیه کوچک و حتی یک معذرت خواهی از دل او درآورید. معذرت خواهی شما را بزرگ می‌کند و باعث می‌شود فرد متوجه شود که شما قصدی در انجام آن کار نداشتید در نتیجه از شما شخصیت بهتر می سازد.

کلام آخر؛
برای به دست آوردن شخصیت بهتر ، در پایان میگویم که رفتار کوچک ما از خوب یا بد در سرنوشت خودمان و اطرافیانمان تأثیر دارد، به سادگی از کنار آن گذر نکنید حتماً سعی کنید دائماً خود را آنالیز کنید، ببینید کجا کار را اشتباه می‌کنید و کجای رفتارتان نیاز به اصلاح بیشتری دارد.

به موضوع خود سازی اهمیت بیشتری بدهید، تنها افرادی که فکر می‌کنند همه کارهای آن‌ها درست است و نیازی به اصلاح ندارند دیکتاتورها هستند…

مربی موفقیت : آرش همتیان

توصیه می کنم حتما مقاله به جای سخت کار کردن، دقیق کار کنید را بخوانید.