چطور هدف گذاری درست برای تمام قسمت های زندگیمان داشته باشیم؟

گام به گام این مراحلی که برایتان می‌نویسم را پیش بگیرید…

مرحله اول

در هر حوزه‌ای، دقیقاً چه اتفاقی باید بیفتد؟ این را دقیق بنویسید.
با نوشتن، شما به گروه سه‌درصدی مردم که هدف‌هایشان را می‌نویسند و درنتیجه رسیدن به آن را محتمل‌تر می‌کنند، ورود پیدا می‌کنید. يعني كه علي‌رغم اهميت حياتي اين قضيه، ۹۷ درصد مردم به راحتي از كنارش مي‌گذرند.

 مرحله دوم

تاریخی برای سررسید هر هدفتان مشخص کنید.
اگر نیاز است، سررسیدهای نیمه‌نهایی را هم تعیین کنید. این سررسیدهای نیمه‌نهایی، مشخص می‌کنید که در چه مرحله‌ای هستید و آیا دارید درست پیش می‌روید یا خیر.

مرحله سوم

قطعاً مشکلات و مانع‌هایی وجود خواهند داشت. مگر می‌شود وجود نداشته باشد؟
برای مهم‌ترین مانع یا مانع‌ها برنامه‌ریزی کنید؛ چطور باید رفع‌شان کرد یا برای وقتی‌که اتفاق افتادند، برنامه‌ریزی کرد. این طرح را آماده داشته باشید. برای رفع مشکلات حتما باید یک «چرا» قوی داشته باشید.

مرحله چهارم

چرا تنهایی به هدفتان برسید؟ آدم‌ها، گروه‌هایی را که می‌توانید در رسیدن به هدف، روی کمکشان حساب باز کنید،‌ شناسایی کنید. و این‌که آن‌ها به کمک شما چه کارهایی می‌توانند انجام بدهند.

همه‌اش دست بگیر نداشته باشید، دست بده هم داشته باشید؛ به این فکر کنید چه ایده‌هایی در راه رسیدن به این هدف می‌توانید داشته باشید که به نفع آن‌ها هم باشد و شما را هم به هدفتان نزدیک‌تر کند. یک تیم قدرتمند کمک شایانی به شما میکند تا سریع‌تر و به اهداف بیشتری برسید.

مرحله پنجم

چه دانش و مهارت‌ها و تکنیک‌ها و اطلاعاتی برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید؟
بروید و آن‌ها را یاد بگیرید. لس براون، نویسنده کتاب «رویاهای خود را عملی کنید» می‌گوید که «برای به‌دست آوردن چیزهایی که قبلاً نداشته‌اید، باید تبدیل به آدمی شوید که قبلاً نبوده‌اید.»

در واقع، باید مهمترین مهارتی که برای رسیدن به هر هدفی لازم دارید، شناسایی و کسب کنید.

مرحله ششم

پاسخ همه پنج مرحله گذشته را پیدا کنید؛حالا روی کاغذ بیاورید و آن‌ها را لیست کنید. در این مرحله، باید چند کار دیگر هم انجام دهید که عبارتند از :

  • باید فهرستی از اقدامات مورد نیاز را طراحی کنید.
  • حالا این فهرست را اولویت‌بندی کنید.
  • مشخص کنید کدام زودتر و کدام دیرتر باید انجام شود.
  • لیستی از اقدامات موازی و متوالی را هم طراحی کنید. بعضی کارها باید در راستای هم انجام شود؛ بعضی‌ها پشت سر هم. این‌ها را مشخص کنید.
  • زمان هر کار را هم مشخص کنید.
  • مدام این فهرست را مرتب و به‌روز نگه دارید.

 مرحله هفتم

مرحله نهایی، اقدام است. به‌سرعت اقدام کنید. زمان را از دست ندهید. شما جزو سه درصد مردم هستید که تکلیف‌شان با خودشان مشخص است. 

یادتان باشد که موفقیت، با تکرار روزمره اقدامات ساده و کاملاً پیش پا افتاده شکل می‌گیرد.
پس این مراحل را دست‌کم نگیرید.

اگر به دنبال یادگیری تکنیک های مدیریت زمان هستید ، توصیه می کنم کلیک کنید.