“شناختن خودت آغاز خرد است.“

گفته میشود این جمله معروف مربوط به سقراط است، زمانی میتوانید به عمق ای جمله پی ببریم که واقعا خودمان را بشناسیم؛اما اصلا چرا مهم است که خودتان را بشناسید؟

 

ما به شما ۶ نشانه اساسی خودشناسی را معرفی خواهیم کرد، شما در هر بخشی که در ادامه معرفی میکنیم وضعیت خود را میتوانید یاد داشت کنید تا ببینید که در نهایت وضعیت کلی‌تان به چه صورت است و دقیقا چه شخصیتی دارید.

روش بلوک‌های ساختمان خود یا VITALS

اگر بخواهید خودشناسی کنید، روش‌های مختلفی برای اینکار وجود دارد؛
شما میتوانید بنشینید و ساعت‌ها راجع به اینکه کی هستید و چرا به این جهان آمدید فکر کنید. میتوانید به کتاب‌های روانشناسی روی بیاورید و کشف کنید چرا فروید به ناخودآگاه اهمیت فراوانی میدهد و یا به کتاب‌های انگیزشی روی بیاورید و توصیه‌های جک کنفیلد را پیروی کنید…

راه برای شناخت شخصیت خود زیاد است، اما ما یک روش ساده و کاربردی را میخواهیم در این مقاله به شما معرفی کنیم؛

روش VITALS یا بلوک‌های ساختمای خود –
شما با پیروی از اصول این روش خیلی سریع و راحت خودتان را خواهید شناخت، علاقه‌مندی‌هایتان را کشف میکنید و هر اطلاعات دیگری راجع به خودتان خواستید سریع میتوانید بدست آورید.

حروف بزرگ در “نشانه های VITAL ” مخفف ۶ بلوک ساختمان شخصیت شما است.
این حروف در واقع بیانگر این مورد هستند:

 • ارزشها
 •  علایق
 • خلق و خوی
 • رسالت شما در زندگی و معنای زندگی شما
 • تواناییها یا همان مهارتها

» بلوک اول – V:Values = ارزش ها

«ارزش ها» یعنی “کمک به دیگران“، “خلاقیت“، “سلامت“، “امنیت مالی” و غیره… راهنمایی برای تصمیم گیری و انگیزه برای رسیدن به اهداف هستند.

به عنوان مثال تحقیقات نشان می دهد که فقط فکر کردن یا نوشتن درباره ارزش های خود باعث می شود شما اقدامات بهتری داشته باشید. همچنین  انگیزه ای که از طریق ارزش های مهم  شما ایجاد می شود، می تواند حتی هنگام خستگی نیز شما را حرکت دهد، همانطور که در بسیاری از آزمایش های روانشناسی نشان داده شده است.

اگر می خواهید انگیزه حرکت داشته باشید، ارزش های خود را بشناسید!
پس روی کاغذ پاسخ این سوالات را بنویسید :

 • چه چیزهایی در روابط برای من ارزشمند است :صداقت، وقت‌شناسی، مسافرت رفتن، ….
 • چه چیزهایی در کار مورد علاقه‌ام برای من ارزشمند است : آزادی عمل،هم‌افزایی،در دسترس بودن،…
 • چه چیزهایی مورد سلامتی‌ام برای من ارزشمند است :سرحال و شاداب بودن، بدن خوش فرم،…
 • و …

در مورد تمام جنبه‌های زندگی‌تان این سوالات را بپرسید و پاسخ‌هایتان را یادداشت کنید.

 

» بلوک دوم – I:Intrest = علاقه ها

“علاقه‌ها” شامل اشتیاق، سرگرمی و هر چیز دیگری است که توجه شما را برای یک دوره طولانی مدت به خود جلب می کند، چیزی که شما را به وجد می آورد و با انجام آنها شاید گذر زمان را متوجه نشوید.

بسیاری از مردم شغل خود را بر اساس علاقه‌مندی خود بنا کرده اند و هدف نهایی آنها این است که بتواند به رویایی برسند که جزئی از علاقه‌مندی‌هایشان است؛ بنابراین این افراد هیچوقت از کارشان خسته نمیشود و به دنبال روزهای تعطیل نیستند.

حالا شما نیز برای فهمیدن علایق خود، باید از خودتان این سوال را بپرسید:

 • معمولا در شرایط جدید اول به چه چیزی توجه می کنم؟
 • مورد چه چیزی کنجکاو هستم؟
 • چه چیزی برای من مهم است؟
 • تمرکز روی چه چیزی سبب میشود که در زندگی خوشحال باشم؟
 • در زمان کودکی که بحث پول مطرح نبود، دوست داشتم چه فعالیت‌ها و بازی‌های بکنم؟
 • اگر پولی به من پرداخت نمیشد، کار امروزم را ادامه میدادم؟ چقدر به آن علاقه دارم؟
 • و …

هنگامی که بتوانید جواب های کاملی به سوالات بالا بدهید، گویی بخشی دیگر از پازل خود شناسی را حل کرده اید.

 

» بلوک سوم – T:Temperament  = خلق و خوی شما

“خلق و خوی” شما دقیقا رفتار و ترجیحات درونی شما را توصیف می کند.

 • آیا انرژی و زمان خود را در تنهایی میگذرانید و دوست دارید اغلب تنها باشید (درون گرا) و یا از بودن با افراد و صحبت با آنها لذت می برید؟ (برون گرا)

در مورد شناخت شخصیت درونگرا یا برونگرا قبلا اینجا مفصل صحبت شده. پس فقط اینجا میخواهیم بدانیم که کدام یکی از خصوصیت شخصیتی را دارید که رفتار شما را شکل میدهد.

 • آیا شما یک طراح و برنامه ریز (راهبر) هستید یا دوست دارید دنباله رو باشید؟
 • آیا تصمیمات را براساس احساسات می گیرید یا بر اساس افکار و واقعیت ها ؟
 • آیا جزئیات را ترجیح می دهید یا کلیات را ترجیح می دهید؟

دانستن پاسخ این سوالات به شما کمک می کند تا بیشتر خودتان را بشناسید و بدانید که چطور میتوانیداستعدادهایتان را شکوفا کنید و حتی برای برطرف کردن ضعف ها چه کارهایی باید انجام دهید و شما بدانید که اخلاقتان چگونه است باعث میشود در انتخاب دوست و یا انتخاب شریک مالی و شریک زندگی به گزینه های بهتری دست پیدا کنید که با سیستم خلق و خوی شما همخوانی دارند.

و این خودش دستاورد و موفقیت بزرگی در زمینه کاری و زندگی خواهد بود. پس جواب سوالات زیر را بنویسید:

 • اخلاق من چگونه است؟
 • اخلاق بد من چیست؟
 • میخواهم دوستانم چطور اخلاقی داشته باشند؟
 • و …

 

» بلوک چهارم – A:Around-the-Clock Activities – بهترین بازدهی شماچه ساعت هایی است

عبارت “ساعت طلایی”  یعنی بهترین زمانی که شما بیشترین بازدهی را دارید به عنوان مثال آیا شما یک فرد صبح کارهستید یا یک فرد شب کار؟ در چه زمانی انرژی شما به اوج می رسد؟

ریتم بیولوژیکی بدن شما چگونه است؟ 

هنگامی که به این جواب برسید میتوانید بهترین بهره وری را داشته باشید و وقتی که فعالیت های خود را زمانی که شما در بهترین حالت قرار می گیرید انجام می دهید، به بیولوژی درونی خود احترام می گذارید.

اگر کمی وضعیت کاری خود را مرور کنید متوجه میشوید که ساعت طلایی کاری شما چه زمانی است، یکی از دوستانم درباره اهمیت این موضوع میگفت:

یک از شادی ها و لذت های بزرگسالی من پیدا کردن شریک زندگی بود که ریتم بیولوژیکی بدن او مشابه  ریتم های من باشد. ما زود بیدار میشدیم و زود به رختخواب میرفتیم، هر دوی ما اگر سه بار در روز غذا نخوریم مضطرب می شویم. ما از صبحانه متنفربودیم. احتمالا حالا متوجه شدید که پیداکردن ریتم بدن و ساعت های طلایی کار تا چه میزان اهمیت دارد.

 

» بلوک پنجم – L:Life Mission and Meaningful Goals : رسالت شما(ماموریت زندگی) و معنای زندگی تان

“معنادارترین و مهمترین قسمت و اتفاق زندگی شما چیست؟” این مهمترین سوالی است که هرکس باید در زندگی اش جواب دهد و شاید جواب به این سوال است که سرنوشت هر زندگی و عاقبت هر فرد را تعیین میکند. متاسفانه خیلی از مردم تا وقت پیری هم متوجه رسالت خود نمیشوند.

زیرا اکثر مردم این روزها فقط به دنبال به دست آوردن پول هستند و کسی دیگر به ماموریت و رسالتی که برای آن آفریده شده فکر نمیکند.

دوست مشاورم درباره یکی از مورد های مشابهی که به آن برخورد کرده بود گفت :

“یک روز مراجعه کننده داشتم، زنی حدودا ۴۰ ساله که با چشمانش پر از اشک تلاش به من گفت: من معنای زندگی ام را در مراقبت از پدر پیرم می بینم که پزشکان او را رد کردن و من در خانه از او مراقبت می کنم. زمان مرگ او من توانستم کنارش باشم و دستش را بگیرم.”

بعد، همانطور که ما در مورد مشکلات و پاداش های روز های آخر عمر پدرش صحبت می کردیم، او لحظه ای« آه »کشید گفت: حالا متوجه شده که می خواهد پرستار خانه سالمندان شود.

پس این سوال را شما هم از خود بپرسید:

 • هویت زندگی من چیست؟
 • اگر بخواهم کاری را صرف نظر از درآمد و موقعیت اجتماعی آن انتخاب کنم به چه کاری میپردازم؟

 

» بلوک ششم – S:Strengths – توانایی، مهارت، ضعفها

دانستن نقاط قوت خود یکی از پایه های اصلی اعتماد به نفس است.

عدم شناخت توانایی های خارق العاده خودتان می تواند عزت نفس شما را پایین بیاورد. پس باید بدانید که درچه کارهایی مهارت دارید، این را در خودتان جستجو کنید و حتی از دیگران نیز کمک بگیرید. ۱۰ نفر از خانواده و دوستان را انتخاب کنید و از هرکدام یک سوال مشترک بپرسید :

 • بنظر تو من چه توانایی و مهارتی دارم؟

به طور مشخص مجموعه جواب آنها میتوانید نگاه دنیای بیرون به خود را ببینید، این جواب ها به شما کمک خواهد کرد که بهتر خودتان را بشنایسد، البته به همین ترتیب، دانستن نقاط ضعف خود نیز می تواند به شما کمک کند چون به شما کمک می کنند که بر روی نقاط ضعف خود کار کنید یا سعی کنید.

پس در سوال بعدی از آنها بپرسید :

 • بزرگترین ضعف و مشکل من چیست؟

از مجموع این جواب ها و جواب های که در ذهن خودتان است باید پی ببرید که شما چه مهارتها و چه ضعف هایی دارید، کدام بخش از خودتان را باید اصلاح کنید و به کدام بخش بیشتر بها بدهید تا بتوانید در مسیری که انتخاب کرده اید رشد کنید. 

 

کلام آخر؛
حتی زمانی که شما علامت های شخصیتی یا “VITAL Signs” خود را کاملا بدانید بازهم دشوار است که به خودی خود پایبند باشید، زیرا شما و ارزش های جامعه دائما در حال تغییر است، اما همین نشانه های مهم ( تابلو راهنما ) مارا در زندگی راهنمایی میکند.

هنگامی که در خودتان یکی از نشانه های VITAL را کشف کنید، احساس هیجان بی نظیری خواهید کرد.

عمل بر اساس خود آگاهی به شما انرژی می دهد و انرژی شما را ذخیره می کند. شما احساس آزادی بیشتر و قدرت بیشتر خواهید کرد، زیرا شما دیگر لازم نیست زیاد به این فکر کنید که چه احساس یا تفکری دارید یا چه رفتاری باید داشته باشید. برای مثال، زمانی که متوجه شدم که من یک درون گرا هستم، می توانم آسوده تر باشم.

من این نقل قول را از نویسنده Gretchen Rubin دوست دارم :

برای همه ما، این که خودمان باشیم در حرف خیلی ساده تر از عمل کردن است…

مربی موفقیت : آرش همتیان

 

توصیه می کنم، حتما مقاله دستورالعملی برای داشتن برند شخصی معتبر را بخوانید.