شاید کار خلاصه نویسی برای خیلی از شما سخت، ناممکن و تاحدی وقت گیر به نظر بیاید اما بدانید اگر یک بار وقت بگذارید مطلبی را مطالعه و خلاصه برداری کنید برای دفعه های بعدی لازم نیست کل مطلب را مطالعه بخوانید.

بلکه می توانید فقط با نگاه کردن به خلاصه کل مطلب را یادآوری کنید.

دلایل خلاصه نویسی:

 • امکان مرور چندین باره را به شکل سریع فراهم می کند.
 • حجم و زمان مرور کمتر می شود.
 • این امکان را فراهم می کند که تمام مطالب و مباحث مرتبط با یک موضوع را که در کتاب درسی، جزوه، کتاب کمک آموزشی و هر منبع دیگری پراکنده باشد را در یک جا جمع می کند و از پراکنده خوانی جلوگیری می کند.
  در حین خلاصه نویسی به نکات زیر توجه کنید:
 • یادداشت ها باید خلاصه و کلیدی باشند یعنی آن چه را که یادداشت می کنید حجمی بسیار کمتر از آن چه در متن اصلی موجود است داشته باشد.
 • در یادداشت برداری از کلمات و واژه های خودتان استفاده کنید. اثر آن چند برابر بیش تر از رونویسی از روی کتاب هاست.
 • در حین خواندن مطلب خلاصه نویسی نکنید این کار منجر به کند خواندن و از بین رفتن تمرکز شما
  می شود. ابتدا کل مطلب را مطالعه کنید و سپس مفهوم جمله یا نکته موردنظرتان را همان طور که برای خود شما راحت تر است با نگارش خودتان بنویسید.
 • استفاده از لیست های عددی و علایم خاصی مثل فلش ها، ستاره، ضربدر… بسیار می تواند در این امر موثر و مفید باشد.
 • از پراکنده نویسی پرهیز کنید و سعی کنید خلاصه ها را به ترتیب و درون دفتر خلاصه نویسی خود بنویسید.

روش های مختلف خلاصه نویسی:

یادداشت برداری: اصلی ترین نوع خلاصه نویسی و عبارت است از برداشتن کلیدی ترین مفاهیم هر مطلب و نوشتن آن در دفتری جداگانه.
حاشیه نویسی: در این روش مهم ترین جمله یا مفهوم هر پاراگراف را در حاشیه کتاب یا جزوه به زبان خودتان بنویسید در این روش ما پاراگراف قصد آن را در جمله ای بیان می کنیم.
علامت گذاری: سریع ترین روش برای مطالعه فعالانه است در این روش شما با علامت های مختلف مطالب را به نوعی تقسیم بندی می کنید.
خط کشیدن زیر جملات مهم: در این روش زیر قسمت های مهم خط کشیده می شود و هنگام مرور و جمع بندی بیش تر آن قسمت ها خوانده می شود.
روش نمودار درختی: در این روش مطالب به صورت درختچه و به کوتاه ترین صورت ممکن، مانند، شبکه به هم متصل می شوند که متن کلیدی وسط صفحه قرار گرفته و مطالب فرعی به صورت شاخه های درخت به آن وصل می شوند.

 

مشاور و برنامه ریز آموزشی : آرش همتیان