من فکر می کنم بیش تر دانش آموزان به جای کمبود وقت دچار بیماری ((اتلاف وقت)) و راه درمان آن یادگیری مدیریت زمان برای درس خواندن است.

برای این منظور در نوشتار زیر نکاتی برای شما آورده ایم که رعایت دقیق آن ها می تواند کمک زیادی به مدیریت زمان برای درس خواندن شما کند. 

۱- تعیین اهداف بلند مدت، حداقل روزی یک بار از خود بپرسید در سال آینده قرار است چگونه باشید؟

۲- تعیین اهداف روزانه کوتاه مدت، رسیدن به قله با قدم های کوچک ممکن است. تا به حال کسی نتوانسته است با یک قدم بزرگ و ناگهانی به قله برسد.

۳- در شروع هر کار نتیجه نهایی را از خود بپرسید. یعنی سعی کنید هر کاری را از آخر شروع کنید و ابتدا نتیجه کار را ببینید و در صورت عدم رضایت رفتار خود را عوض کنید.

۴- یک برنامه روزانه تهیه کنید و به خاطر داشته باشید برنامه های خوب انعطاف پذیر و قابل تغییرند. آن ها منطبق با توانمندی های فرد تنظیم می شوند و همیشه ۵ درصد از زمان را اتفاقات پیش بینی نشده اختصاص می دهند.

۵- هرگز کاری را نیمه تمام رها نکنید زیرا بسیار دیده اید که شما کاری را به دلایل مختلف صرف غذا، پاسخ گویی به تلفن و … ناتمام گذاشته اید هنگام بازگشت برای ادامه فعالیت زمان زیادی را صرف تمرکز دوباره کرده اید، این یعنی ((اتلاف وقت))، نمونه آشکار این اتفاق مطالعه سطحی می باشد که در زمان تست زنی سبب بازگشت مجدد و اتلاف وقت شما می شود.

۶- نه گفتن را یاد بگیرید. هر پیشنهادی را که مخالف برنامه هفتگی شماست رد کنید.

۷- اجازه ندهید انتظار کشیدن وقت مفیدتان را هدر دهد. مردم معمولاً ترجیح می دهند زمانی که منتظر هستند، کار خاصی انجام ندهند. در این دقایق می شود مطلب یاد گرفت. لغت زبان دوره کرد یا خلاصه نویسی هایتان را مطالعه کنید.

۸- از وقت مطالعه خود به بهترین شکل استفاده کنید، نگذارید افکار مزاحم، زمان مطالعه شما را بگیرند. برای حل این مشکل از تکنیک های افزایش تمرکز استفاده کنید.

۹- پارکینسون می گوید هر کاری، به اندازه ای که شما برایش زمان تعیین کنید کش می آید. به عنوان مثال خواندن یک مبحث می تواند ۲ ساعت یا یک روز یا سه روز از شما وقت بگیرد. این موضوع را شما تعیین باید کنید.

۱۰- وقت زیادی را صرف تصمیم گیری ها نکنید، سریع تصمیم بگیرید. نباید انتظار داشت که همیشه می توان بهترین تصمیم را گرفت. بدون تردید یک تصمیم نیز به تنهایی سبب پیروزی و شکست نهایی نمی شود ولی سردرگمی باعث اتلاف وقت می شود. پس سریع تر تصمیم بگیرید و به تصمیم خود عمل کنید و در صورت نیاز بعدها اقدام اصلاحی کنید.

امیدوارم با رعایت این ۱۰ نکته کلیدی ، شما بتوانید مدیریت زمان برای درس خواندن بهتری از این به بعد داشته باشید. 

اگر تمایل دارید به طور کامل مدیریت زمان را یاد بگیرید، می توانید این صفحه را مشاهده کنید، تا یک بار برای همیشه مشکل مدیریت زمانتان را حل کنید.

مشاور و برنامه ریز آموزشی : آرش همتیان