انگیزشی

تنبلی و اهمال کاری

تنبلی و اهمال کاری

برای خیلی از کنکوری ها پیش آمده که تصمیم بگیرد در یک فرصت مناسب، کارهای مشخصی رو انجام بده، مثلا از شنبه با برنامه درس می خونم یا از بعد از این آزمون بیشتر تست می زنم و…
یا شرایطی داشته که اصلا دوستش نداشته مثلاً خیلی از اوقات بیش از حد کاری رو پشت گوش انداخته یا در انجام کارهایی که دوسشان ندارد، تنبلی می کند.
سوالی که بسیاری از کنکوری ها را آزرده می کند این است که آیا زمانی که خواندن برای کنکور را شروع کردید فکر می کردید در این شرایط یا موقعیت فعلی خواهید بود یا اینکه فکر می کردید شرایط بهتری خواهید داشت؟
معمولا کنکوری ها نسبت به شرایط فعلی خود رضایت ندارند و احساس می کنند که باید جایگاه بالاتری کسب می کردند. یکی از اصلی ترین دلایل این موضوع تنبلی است.
از آنجایی که اهمال کاری و تنبلی برای خیلی از کنکوری ها نتایج مخربی در پی دارد، در این فصل از کتاب قصد داریم در مورد آن با هم صحبت کنیم که چطور اهمال کاری، تنبلی و پشت گوش اندازی را در سال کنکور مدیریت کنیم.
تکنیک پنج دقیقه :
شما خواندن درسی را دوست ندارید یا حتی حس و حال انجام آن را ندارید و… فقط تصمیم بگیرید که پنج دقیقه آن کار را انجام دهید و بعد از پنج دقیقه هم اگر دوست داشتید کار را قطع کنید.
معمولا وقتی پنج دقیقه شروع می کنید، ما آن را به سادگی تمام نمی کنیم. در حقیقت، بسیاری از مشکلات ما در شروع کردن است.
توقع درستی داشته باشید :
داشتن توقع زیاد، مشکلات زیادی ایجاد می کند. اینکه توقع داشته باشید، بلافاصله بعد از دو ساعت مطالعه معجزه برایتان رخ دهد، یک توقع اشتباه است و باعث می شود خودتان با خودتان بد شوید و بهانه ای برای تنبلی پیدا کنید. برای تغییر شرایط کمی صبور بوده و توقع های نابجا و دور از واقعیت از خودمان نداشته باشیم.
برای خودتان جایزه تعیین کنید :
یکی از بهترین روش ها برای انجام کاری که احتمال انجام ندادن آن وجود دارد، این است که برای خودمان جایزه تعیین کنیم. مثلا بگوییم اگر من این هفته طبق برنامه درس خواندم، فلان کار را که دوس دارم انجام می دهم. این جایزه ها می تواند انواع مختلفی داشته باشد :
می تواند زنگ زدن به یک دوست یا خوردن یک خوراکی خوشمزه باشد.
ببنید چه چیزی برایتان جالب است و با خودتان قرار بگذارید که اگر این کار را تا زمان مشخص شده انجام دادید، به عنوان جایزه کار x را انجام خواهید داد. در این صورت، لذت بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد. اول اینکه برنامه هایتان را اجرا کردید و دوم اینکه از جایزه نیز لدن دو چندان خواهید برد.
بهترین زمان برای انجام کارها وجود ندارد!
نباید منتظر رسیدن بهترین زمان برای انجام کارها باشید، بهتر بگویم هیچ وقت بهترین زمان وجود ندارد که شما کاری را انجام دهید! مطمئن باشید اگر چنین زمان هایی وجود داشتند، خیلی زودتر، خیلی کارها را انجام می دادید بنابراین منتظر نباشید! حتی اگر حوصله نداشتید بگویید من فقط پنج دقیقه این کار را انجام می دهم.
قولتان را مکتوب کنید
یکی از قدرتمند ترین روش ها این است که برنامه مطالعه هفتگی خود را بنویسید و جلوی چشمتان قرار دهید. بعد به خودتان قول مکتوب دهید که برنامه مطالعاتی خود را اجرا کنید.

به کس دیگری قول دهید
برای این که کارتان را پشت گوش نیندازید به یک نفر دیگر قول دهید که برنامه هایتان را اجرا می کنید. این کار می تواند خیلی به شما کمک کند. مثلا به یک دوست قول دهید. اگر کسی را ندارید که به او قول دهید، می توانید با مجموعه ما تماس بگیرید. با تلفن 02126913497 با همکاران مجموعه می توانید هماهنگ کنید و به آنها بگویید که به خودتان قول داده اید که برنامه مطالعاتی هفته خود را کامل اجرا کنید. همکاران ما برای پیگیری این موضوع هفته بعد با شما تماس خواهند گرفت!
عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید
تقریبا مطمئنم که 90 درصد افرادی که این کتاب را می خوانند، کمتر از یک متر با موبایلشان فاصله دارند! آیا شما نیز جزء آن 90 درصد هستید؟
موبایل ها(وشبکه های اجتماعی مرتبط با آن) یکی از اصلی ترین عوامل حواس پرتی ما و همچنین تنبلی های ما هستند. از شما خواهش می کنم در سال کنکور اجازه ندهید هر کسی در هر زمانی بتواند وقت و تمرکز شما را بگیرد.
بنابراین زمانی که درس می خوانید، حتما موبایل خود را کاملا بی صدا کنید و دور از دسترس قرار دهید.
اقدام کنید
اگر فکر می کنید با خواندن این فصل از کتاب تنبلی هایتان را کنار می گذارید، در اشتباه هستید و هیچ نتیجه ای به دست نمی آید …
اگر دنبال نتیجه هستید، باید این تکنیک ها را اجرا کنید. یعنی تک تک آیتم های برنامه تان را اجرا کنید تا نتیجه بگیرید. در صورتی که اقدام نکنید مطمئن باشید که هیچ اتفاق، معجزه یا رویداد خاصی رخ نخواهد داد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *