انگیزشی

ویژگی های مکان مطالعه مناسب

این مطلب صرفا یک پیشنهاد از طرف ما به شماست.
بسیاری از افراد هستند که به دلایل مختلف نمیتوانند در خانه مطالعه کنند و حتما باید به کتابخانه ها رجوع کنند؛پس قاعدتا این مطلب،مناسبتی با شرایط آن عزیزان ندارد و بیشتر برای کسانی نوشته شده که شرایط مناسبی برای مطالعه در خانه شخصیشان دارند ولی کتابخانه ترجیح میدهند.
بهترین مکانی که ما برای مطالعه کردن در آنجا به شما پیشنهاد میکنیم، خانه ی شماست!
دلیل این پیشنهاد ما،این است که منزل شما مناسب ترین جا برای شماست و در هر زمانی که اراده کنید، در دسترس است.کسانی که درکتابخانه ها مطالعه میکنند،خیلی اوقات این مکان مطالعه ( کتابخانه)برایشان در دسترس نیست ؛افراد بسیاری از صبح خیلی زود مطالعه را آغاز میکنند و خیلی ها هم میخواهند تا دیروقت مطالعه کنند.پس کتابخانه این محدودیت ها را برای شما بوجود میاورد ولی در خانه ی شخصی شما این محدودیت وجود ندارد و شما در هر زمانی که بخواهید،میتوانید مطالعه را آغاز کنید و یا تا دیروقت درس بخوانید.
مسئله ی بعد این است که، افرادی که از کتابخانه به عنوان محل مطالعه استفاده میکنند، قطعا زمانی را در رفت و آمد هستند.این رفت و آمد جدا از اینکه زمان شما را تلف میکند،برای شما خستگی هم بوجود میاورد.
اگر شما در خانه ی شخصیتان مطالعه کنید،میتوانید بسیاری از شرایط را باب میل خودتان قرار دهید؛مثلا دمای اتاق را بطور دلخواه تنظیم کنید و یا لباس راحت بپوشید و … اما در کتابخانه این گزینه ها برای شما وجود ندارد.
دلیل دیگری که ما خانه را به کتابخانه ترجیح میدهیم، این است که پس از یک مدت کوتاه رفت و آمد به کتابخانه،آنجا برای شما تبدیل به پاتوق میشود و با پیدا کردن چند دوست جدید،معمولا زمانی را سرگرم صحبت و گفتگو با آنها میشوید و از موضوع و هدف اصلی که مطالعه کردن است،فاصله میگیرید.
سوالی که حالا پیش میاید این است که : کجای خانه مان درس بخوانیم؟
یکی از ویژگی های مهم مکان مطالعه، ثابت بودن آن است. خیلی از بچه ها در مکان های مختلف خانه و بصورت چرخشی درس میخوانند.
مثلا یک بار روی تخت، یکبار پشت میز، یکبار در اتاق، یکبار در حال و پذیرایی و … و وقتی شما به این صورت و در مکان های مختلف خانه درس بخوانید قطعا روی تمرکز شما تاثیر منفی میگذارد .در کل ثبات مکان مطالعه یکی از شروط اصلی داشتن تمرکز در حین مطالعه است.
پس باید مکان مطالعه ما همواره ثابت و یک جای مشخص باشد؛مثلا یک گوشه ی اتاق خودمان.
نکته ی مهمی که باید به آن توجه شود و عادت بد بسیاری از کنکوری ها هم هست،درس خواندن در حالت خوابیده و بر روی تختخواب است؛بعنوان یک مشاور کنکور به هیچ وجه این نوع از مطالعه را به شما توصیه نمیکنم چون مطالعه در حالت خوابیده و بر روی تخت،باعث القای حالت خواب آلودگی به فرد میشود.
نور اتاقتان را حتما طوری تنظیم کنید که نه بسیار کم باشد و نه خیلی زیاد؛توصیه ی ما این است که از نور 2 رنگ (آفتابی و مهتابی با هم ) برای محل مطالعه تان استفاده کنید.
به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است در خانه همیشه برای شما شرایط ایده آل وجود نداشته باشد؛مثلا کمی سر و صدا باشد یا اتاق سرد باشد و .. اما نباید این عدم ایده آل بودن شرایط باعث دلزدگی شما از درس خواندن بشود و باید سعی کنید که خود را به این شرایط پیش آمده،هر چند به سختی وفق بدهید.
اما مهمترین ویژگی مکان مطالعه این است که فقط و فقط باید در آن مکان معین درس خواند؛یعنی شما حق انجام هیچ کار دیگری در محلی که برای مطالعه انتخاب کردید ندارید!
مثلا اگر میز مطالعه خودتان را برای مکان مطالعه انتخاب کردید،روی آن میز فقط باید مطالعات شما صورت بگیرد.اگر خسته شدید سرتان را روی میز نگذارید، به هیچ چیز دیگری جز مطالعه در پشت آن میز فکر نکنید روی آن میز غذا نخورید و … باید به این جمله عادت کنید که:شما باید پشت میز مطالعه تان فقط مطالعه کنید.
افرادی که این عادت را ندارند،قطعا کار سختی برای ترک کارهای حاشیه ای که در محل مطالعه شان میکردند،خواهند داشت اما اگر فقط 2 هفته به این سختی تن بدهید،متوجه میشوید که چه تاثیر شگفت انگیزی بر روی افزایش کیفیت وراندمان مطالعه شما میگذارد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *